Kdy zajít k očnímu lékaři a kdy k optometristovi
Datum: 25.2.2011
Oční lékař neboli oftalmolog
Oční lékař zvaný také oftalmolog je odborníkem na oko, jeho choroby a v první řadě hlavně jejich léčbu. Pokud byl například ve Vaší rodině někdo léčen na zelený zákal, je dobré pravidelně docházet na preventivní kontroly, měření nitroočního tlaku, který je indikátorem této choroby a měří ho často hlavně lékař.
Kdy jít za oftalmologem?
U očního lékaře jde hlavně o prevenci, léčbu chorob nebo podezření na oční chorobu či onemocnění. Oční lékař samozřejmě také měří dioptrie a kontroluje zrak, a pokud je k tomu vybaven, naaplikuje i kontaktní čočky.
Oftalmolog například většinu obvyklé péče poskytne zdarma – z velké části je totiž hrazena pojišťovnou, vystaví předpis na brýle, jako jediný může naaplikovat kontaktní čočky dětem do 15 let ve zdravotnickém zařízení, může naordinovat a předepsat léky a léčebné přípravky.
Optometrista
Optometrista je specialista v oboru optiky a optometrie, což znamená, že se orientuje hlavně na měření zraku, kontrolu přední části oka a problematiku spojenou se zrakem a hlavně kontaktními čočkami a brýlemi.
Kdy jít za optometristou?
Optometrista dokáže změřit dioptrie, pomůže Vám vyzkoušet nebo změnit kontaktní čočky nebo pomůže, pokud s čočkami máte jakýkoliv problém.
Optometrista je odborníkem na kontaktní čočky a často v optikách i na brýle, věnuje se studiu kontaktních čoček a jejich výhodám a rizikům, často jsou jeho služby zpoplatněny, ale za to se Vám věnuje plně celý čas, na který se objednáte, a může Vás nechat vyzkoušet z mnoha zkušebních čoček, které má ve středisku.
Kontaktolog
Poslední záhadné slovíčko vlastně zahrnuje oftalmologa i optometristu, ale především ty, co se specializují na kontaktní čočky.
Více na téma odborníků na oči v článku Kdy navštívit optometristu a kdy očního lékaře? na portále o kontaktních čočkách Cocky.cz.