Příspěvek na kontaktní čočky od Vaší pojišťovny?

ordinace lékařky

Možná jste o tom dosud neslyšeli, ale kontaktní čočky je možné si nechat od pojišťovny proplatit. Samozřejmě to skýtá několik důležitých informací, které je nutné vědět. Většinou je proplacení totiž pouze částečné a vztahuje se pouze na těžší oční vady. Každá pojišťovna má však odlišné požadavky. K tomuto účelu si tedy ukážeme příklad na nejvyužívanější a nejvýznamnější pojišťovně u nás, a to VZP.

Tato pojišťovna neproplácí ,,obyčejnou” krátkozrakost či dalekozrakost vůbec. Uspět tedy můžete pouze s oční vadou, jako je například nepravidelný astigmatismus, anizometropie (kdy je na obou očích rozdíl více než 3 dioptrie) či dioptrie nad +/- 10.

Pokud však splňujete kritéria pro míru Vašeho zrakového postižení, kterou pojišťovna vyžaduje, dbejte především na to, kde si chcete kontaktní čočky pořídit. V dokumentech VZP můžete totiž najít tento text: „Brýle a jiné optické pomůcky (což zahrnuje i kontaktní čočky) je třeba si nechat předepsat od smluvního lékaře pojišťovny tzv. Poukazem.“ Je tedy nesmírně důležité vědět, že je oční lékař smluvně spojen s Vaší pojišťovnou – v našem případě tedy VZP.

Kdo mi může kontaktní čočky předepsat?

Kromě oftamologa (očního lékaře), může kontaktní čočky předepsat také přímo optika, která má k dispozici aplikační středisko na kontaktní čočky, a disponuje statutem zdravotnického zařízení. Aplikační středisko je místo pro zdravotní péči s příslušným vybavením, zkolaudováno a schváleno magistrátem. Dejte tedy velký pozor, protože doklady (poukazy) vystaveny běžnou oční optikou nejsou přijímány.

podepisování smlouvy

Je také důležité si říci, že pokud se pojišťovna rozhodne čočky uhradit, budou to pouze ty nejméně finančně náročné modely kontaktních čoček.

Výše příspěvků vybraných pojišťoven

Kontaktní čočky jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění dle Zák. 48/97 Sb., v platném znění.

VZP: tato pojišťovňa přispívá na kontaktní čočky cca 500 Kč.

  • děti do 15 let: 2 x ročně
  • děti nad 15 let: 1 x ročně

OZP: dětem do 15 let jsou čočky hrazeny 2× ročně a dospělým pojištěncům jsou hrazeny měkké kontaktní čočky 1× ročně. Příspěvek je určen opět pouze na zmíněné oční vady.

VOZP: hrazeno je pouze nejzákladnější provedení kontaktních čoček. Jakýkoliv zbytek a nadstandard musí být hrazen pojištěncem.

Více tipů na téma Příspěvek na kontaktní čočky v článku Získejte od své pojišťovny příspěvek na kontaktní čočky na portále o kontaktních čočkách Cocky.cz.

TOPlist